BASKET

Τελευταία ανανέωση: Κυριακή 23 Απριλίου 2017

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Εθνικός - ΓΣ Λαρισαίων,  88-71

Φάση από τον αγώνα με τον ΓΣΛΟ Εθνικός αντέδρασε μετά την ήττα από τον Αρκαδικό επιβλήθηκε του ΓΣΛ με 88-71 και διατήρησε τις ελάχιστες πιθανότητες για είσοδο στα playoff. Αντίθετα η ομάδα του Σκαραφίγκα υποβιβάστηκε  στην Β' Εθνική, ενώ υπολείπονται ακόμα δύο αγωνιστικές για την λήξη του πρωταθλήματος. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν κατέβει με απουσίες, έκαναν ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο και γενικά στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν μέσα στον αγώνα κοντράροντας τους παίκτες μας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 23-20 ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να είναι 45-37. Η ομάδα μας όμως πάτησε «γκάζι» στην τρίτη περίοδο και με επιθετικό κρεσέντο 23 πόντων δημιούργησε μία διαφορά 14 πόντων (68-54), η οποία ουσιαστικά της χάρισε και το παιχνίδι.                                [>>]

Ανεπίσημη ιστοσελίδα Εθνικού Πειραιώς, κοντά σας από το 2001 με πλήρη αγωνιστικά ρεπορτάζ σε Ποδόσφαιρο, Υδατοσφαίριση, Καλαθοσφαίριση και Πετοσφαίριση...

-- ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ --

Εργοτέλης - Εθνικός, 2-0

Φάση από τον αγώνα με τον ΙωνικόΤην ευκαιρία για να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Γ' κατηγορία έχασε τελικά η Θύελλα Ραφήνας που αν και βρέθηκε να προηγείται με 0-2 στο Μοσχάτο του Εθνικού, τελικά υποχρεώθηκε στην ισοπαλία με τις δυο ομάδες να μένουν στο τελικό 2-2. Μάλιστα, οι Ραφηνιώτες έφτασαν έτσι τους 24 βαθμούς και απέχουν έξι ολόκληρους βαθμούς από την τελευταία θέση, σε αντίθεση, με τον Εθνικό που παρέμεινε στους 36 βαθμούς και την 6η θέση. Και όλα αυτά μετά την ανακοίνωση μέσα στην εβδομάδα του κ. Αγγελόπουλου για την οριστική του αποχώρηση από το ποδοσφαιρικό τμήμα με το τέλος της αγωνιστικής περιόδου. Στο πρώτο μέρος μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25' με γκολ του Γκίκα, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή δύο λεπτά αργότερα να έχει σουτ στο δοκάρι. Στο 30' η ομάδα μας έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Μαρτίνο ο οποίος όμως σημάδεψε το δοκάρι του Κατσιούλη. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζέκιο πάγωσε για δεύτερη φορά το Μοσχάτο αφού έκανε το 0-2. Στην επανάληψη, ο προπονητής της ομάδας μας Θύμιος Γεωργούλης τόνωσε την επιθετική γραμμή και οι παίκτες μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρις σε γκολ των Λεωνιδόπουλου στο 56ο λεπτό και Παυλάκη στο 60' με το τελικό σκορ να είναι τελικά το 2-2.                                                              [>>]