Μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, ο Εθνικός αντιμετώπισε με την Καλλιθέα σε φιλικό αγώνα στο Ελ Πάσο, η οποία φέτος συμμετέχει στην Football League.
Η ομάδα μας στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας πανέτοιμη για την πρεμιέρα την άλλη Κυριακή 18 Οκτωβρίου με την Ηλιούπολη
Ο Εθνικός είχε την δυνατότητα να προηγηθεί στο σκορ σε 4 περιπτώσεις με τους Νταούλια στο 3ο λεπτό, Σαρηγιάννη στο 13ο και στο 26ο λεπτό και με τον Λεπενιώτη στο 27ο λεπτό.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και παρέμενε δυνατό. Το 0-0 διατηρήθηκε με μικροευκαιρίες και από τις πλευρές μέχρι το 89ο λεπτό που ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι με τον Μπασινά
Ο Πεχλιβανίδης το εκτέλεσε και έκανε το 0-1.
Εθνικός(Σεροπιάν):Λαδάς,Νταούλιας,Παπαγεωργίου,Λώλος,Πεχλιβανίδης,Ξενοπανάγος, ,Σαρηγιάννης,Dias,Ματσαδές,Λεπενιώτης και Ασπρογιάννης.
Έπαιξαν και οι: Καναβέτας, Κόκορης, Μπασινάς