Έβγαλε αντίδραση ο Εθνικός μετά την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από την Ηλιούπολη με 0-1 νικώντας αυτή τη φορά εκτός έδρας τον Φωστήρα στον Ταύρο με σκορ 2-1.
Αξίζει να σημειωθεί για την ιστορία ότι η τελευταία φορά που οι Πειραιώτες επικράτησαν επί του Φωστήρα στον Ταύρο ήταν με το ίδιο σκορ το …1973-74 όταν και οι δύο ιστορικοί σύλλογοι αγωνίζονταν στην Α΄ Εθνική Κατηγορία!
Τις τελευταίες δεκαετίες που έχουν βρεθεί αντίπαλοι στις χαμηλότερες κατηγορίες ο Φωστήρας είχε πάρει τον αέρα του Εθνικού που δεν είχε σημειώσει νίκη ούτε εκτός αλλά ούτε και εντός έδρας.
Για να σπάσει αυτή η δυσμενής παράδοση η φετινή καινούργια ομάδα του Εθνικού είχε πλάνο, θέληση και αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο. Ο προπονητής Μουράτ Σεροπιάν παρέταξε τους Λαδά κάτω από τα δοκάρια, Νταούλια και Ζωγραφάκη στα άκρα της άμυνας, Παπαγεωργίου, Πεχλιβανίδη, Λώλο στο κέντρο της, Ξενοπανάγο και Παυλή στα χαφ, Λεπενιώτη και Σαρηγιάννη πιο μπροστά και δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και Ματσαδέ σέντερ φορ.
Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό όταν μετά από ντρίμπλα και σέντρα του Νταούλια από πλάγια δεξιά ο Ματσαδές έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μπαντίκου. Μια κακή στιγμή, όμως, όπως και στην πρεμιέρα με την Ηλιούπολη, κόστισε την ισοφάριση, καθώς ενώ ο Λαδάς έπεσε σωστά στη γωνία του σε σουτ του Φωστήρα, έχασε τον έλεγχο της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Εθνικού με το 1-1 να αποτελεί σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ασπρογιάννης πήρε τη θέση του Παυλή που είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα, ενώ έγινε και μία εσωτερική αλλαγή, ο Λώλος πέρασε χαφ και ο Ζωγραφάκης μπακ, οπότε ο Ασπρογιάννης ανέλαβε την αριστερή πτέρυγα.
Το δεύτερο γκολ για τους κυανόλευκους προήλθε και πάλι από δεξιά όταν ο Νταούλιας βγήκε στον κενό χώρο, έκοψε την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα στον Καναβέτα που σκόραρε, ενώ είχε λίγο πριν περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Λεπενιώτη.
Μέχρι το τέλος το ματς ήταν δυνατό και αμφίρροπο με τον Φωστήρα να έχει ένα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου και τις δύο ομάδες να τελειώνουν με δέκα παίκτες μετά από αποβολές με δεύτερες κίτρινες κάρτες πρώτα του Πίσσα για τους γηπεδούχους και ύστερα τον Σαρηγιάννη για τους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία λεπτά η έλλειψη του Σαρηγιάννη και η κόπωση του Ματσαδέ αποδυνάμωσαν το ισχυρό πρέσιγκ που εφάρμοσε ο Εθνικός από ψηλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ο Σεροπιάν πραγματοποίησε μία ακόμα αλλαγή με τον πρόσφατα αποκτηθέντα Καμπούρη να παίρνει τη θέση του Ζωγραφάκη στο κέντρο της άμυνας.
Τελικό αποτέλεσμα: Φωστήρας-Εθνικός 1-2 με τους Πειραιώτες να δείχνουν ότι η καινούργια ομάδα τους μπορεί να είναι ανταγωνιστική στο νέο πρωτάθλημα και ότι παιχνίδια με αντιπάλους, όπως τόσο με τον Φωστήρα όσο και με την Ηλιούπολη στην πρεμιέρα, κρίνονται σε λεπτομέρειες.

ΑΠΟ ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Πάρης Ανδράλας) Μπαντίκος, Αλεξίου, Ιωαννιδης, Μπιμπισίδης, Χριστοφιλέας, Πίσσας, Μπαλωμένος (55′ Χρήστου), Μπελέρης, Μαρίνου, Μπερνιδάκης (67′ Παληγεώργος), Ντούνιας.(20′ Κουλούρης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: (Μουράτ Σεροπιαν) Λαδάς, Νταούλιας, Παπαγεωργίου, Ζωγραφάκης (85′ Καμπούρης), Πεχλιβανίδης, Λώλος, Ξενοπανάγος, Παυλής (46′ Ασπρογιάννης), Λεπενιώτης (58′ Καναβέτας), Σαρηγιάννης, Ματσαδές.