Ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο Εθνικός σε φιλικό αγώνα με αντίπαλο τον Πανιώνιο που έγινε στη Νέα Σμύρνη.
Ο Πανιώνιος όπως είναι γνωστό υποβιβάστηκε το καλοκαίρι από τη Super League και πρόκειται να συμμετάσχει στο προσεχές πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής στον ίδιο όμιλο με τον Εθνικό, συγκεκριμένα τον 6ο, για το πρόγραμμα του οποίου θα επαναληφθεί η κλήρωση από την ΕΠΟ. Και οι δύο αποτελούν ιστορικούς συλλόγους με τεράστια προσφορά σε όλο το φάσμα του ελληνικού αθλητισμού και μακάρι να ξαναβρεθούν στο μέλλον αντίπαλοι στα μεγάλα σαλόνια της Α΄ Εθνικής που κοσμούσαν με την παρουσία τους επί σειρά δεκαετιών. Μάλιστα οι μεταξύ τους αναμετρήσεις είχαν τον χαρακτήρα γειτονικού ντέρμπι τόσο στη Νέα Σμύρνη όσο και στο παλιό στάδιο Καραϊσκάκη, που αποτελούσε έδρα εκτός από του Ολυμπιακού και του Εθνικού.
Στα αξιοσημείωτα του φιλικού είναι ότι ο προπονητής του Εθνικού Μουράτ Σεροπιάν ζήτησε από τη διαιτητή να μην αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο παίκτης του Πανιωνίου όταν αυτός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά να συνεχίσουν και οι δύο ομάδες να παίζουν έντεκα με έντεκα. Για την ενέργειά του αυτή, αν και θα συνέφερε τη δική του ομάδα το αριθμητικό μειονέκτημα του αντιπάλου του, που εισακούστηκε και από τη διαιτητή με αποτέλεσμα ο αγώνας να συνεχιστεί στα ίσια, ο Μουράτ Σεροπιάν καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά το ήθος που διακρίνει τις αθλητικές οικογένειες τόσο του Εθνικού όσο και του Πανιωνίου.
Ο Σεροπιάν παρέταξε την ομάδα του με τους Λαδά κάτω από τα δοκάρια, Νταούλια και Ζωγραφάκη στα άκρα της άμυνας, Πεχλιβανίδη και Λώλο στο κέντρο αυτής, Ξενοπανάγο και Ντίας στη μεσαία γραμμή, Νιτσάκη και Καναβέτα στις πτέρυγες, Ματσαδέ σέντερ-φορ και πίσω του τον Λεπενιώτη. Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι Ασπρογιάννης, Παπαγεωργίου, Κόκκορης, Παλούκης, Σαρηγιάννης, Μπασινάς και Ζούπα. Οι κυανόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ο Λεπενιώτης είχε ένα σουτ υπό πίεση έξω από την περιοχή να χτυπάει στο δοκάρι και μία κεφαλιά λίγο άουτ μετά από σέντρα του Ζωγραφάκη. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και χρειάστηκε ο Λαδάς να αποκρούσει τρία σουτ, ένα εξ επαφής από το ύψος του πέναλτι, ένα έξω από την περιοχή και ένα χτύπημα φάουλ. Ήταν αδύνατο, όμως, να αποσοβήσει το 1-0 μετά από μία καραμπόλα της μπάλας και κόντρα που ευνόησε τον Χρήστο Παπαδόπουλο δίνοντας το προβάδισμα από το 30ο λεπτό για το πρώτο ημίχρονο στον Πανιώνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός δεν άργησε να ισοφαρίσει μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά που αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο 58ο. Σκόρερ ο Ασπρογιάννης που είχε από το 35ο λεπτό πάρει τη θέση του Νιτσάκη και παρ’ ολίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ με πανομοιότυπο τρόπο και με ένα ακόμα σουτ βλέποντας τη μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.
Τελευταία ευκαιρία για τον Εθνικό προήλθε από καλά οργανωμένη αντεπίθεση και τελικό σουτ από τον Καναβέτα λίγο άουτ, ενώ και ο Πανιώνιος είχε τις δικές του καλές επιθετικές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο.
Οι Νεοσμυρνιώτες ουσιαστικά παρατάχθηκαν με την Κ19 που με προπονητή τον Δημήτρη Κοροπούλη έδειξε ότι διαθέτει συνοχή και ταλέντο, ενώ αναμένεται να κάνουν και ορισμένες προσθήκες ενόψει του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής όπου θα ξαναβρεθούν αντίπαλοι με τον Εθνικό σε ένα αυτή τη φορά και επίσημο «ντέρμπι τα παλιά».
Στο ισόπαλο φιλικό για τους κυανέρυθρους αγωνίστηκαν οι: Αυγερινός, Λάμψιας (70΄ Τριάντης), Ζάχη, Τσαπατσάρης, Ζούλιας (75΄ Ρόπας), Πρέγκου (70΄ Οικονόμου), Παπαδόπουλος (65΄ Καλομοίρης), Νίνο (75΄ Κούτρας), Μούντριχας (65΄ Κουτσάκης), Σταμάτης (70΄ Λιούμης), Ζαμάνης (55΄ Ξυγκόρος).