Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2020-21 ο Εθνικός, καθώς νίκησε εκτός έδρας τους Ερασιτέχνες του Ιωνικού με σκορ 2-0 για το θεσμό του Κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Πειραιά και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.
Το παιχνίδι που έγινε στο Π. Νικολαίδης κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από δύο εύστοχα κτυπήματα πέναλτι.
Το πρώτο καταλογίστηκε σε ανατροπή του Παυλή και ανέλαβε να το εκτελέσει ο Πεχλιβανίδης γράφοντας το 0-1 στο 54ο λεπτό. 12 λεπτά αργότερα, στο 66ο ο Ασπρογιάννης σκόραρε στο δεύτερο πέναλτι που χρεώθηκε από τον διαιτητή κ. Λεμπέση σε χέρι αμυντικού ο οποίος και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.
Από τον Εθνικό αποχώρησαν τραυματίες οι Πεχλιβανίδης και Παυλής.
Με τους νικητές έπαιξαν: Λαδάς, Ζούπα (64′ Αθανασίου), Ζωγραφάκης (90′ Γρίβας), Λώλος, Πεχλιβανίδης, Παπαγεωργίου, Σαρηγιάννης (46′ Ασπρογιάννης), Παυλής (83′ λόγω τραυματισμού Αναγνώστου), Παλούκης, Κόκορης, Νταούλιας (75′ Σπέντζος).
Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του Κυπέλλου ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει τον Δία στον Κορυδαλλό.