Ο Εθνικός πέρασε νικηφόρα από το Δημοτικό Στάδιο Κορυδαλλού επικρατώντας με 2-1 του Δία Κορυδαλλού και προκρίθηκε στην επόμενη, Δ΄ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Πειραιά.
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ, καθώς ο Δίας κατάφερε να προηγηθεί στο 41ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά του Πούλια μετά από εκτέλεση φάουλ.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του Εθνικού Μουράτ Σεροπιάν πέρασε στον αγώνα τους Νταούλια και Καναβέτα στις θέσεις των νεαρών Ζούπα και Παλούκη και η ανωτερότητα της ομάδας καρποφόρησε μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά ανατρέποντας το σε βάρος της σκορ.
Στο 50ο λεπτό οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν με προσωπική ενέργεια και άπιαστο σουτ του Σαρηγιάννη, ο οποίος παρουσιάστηκε ανεβασμένος στο συγκεκριμένο ματς.
Στο 54ο λεπτό ήταν η σειρά του Ασπρογιάννη να σκοράρει με πέναλτι, όπως είχε κάνει και στον πρώτο αγώνα για το θεσμό του Κυπέλλου στο 0-2 με αντίπαλο τους Ερασιτέχνες του Ιωνικού.
Το πέναλτι υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης μετά από χέρι παίκτη των γηπεδούχων.
Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ από τον Εθνικό, αλλά μέχρι το τέλος του ματς το σκορ δεν άλλαξε.
Αξίζει να σημειωθεί η επιστροφή μετά από τραυματισμό του Βαγγέλη, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο τελευταίο τέταρτο, όπως και ο Μπασινάς.
Σε αποκλειστικές δηλώσεις που παραχώρησε μετά το παιχνίδι ο Μουράτ Σεροπιάν στο «Κανάλι Ένα 90,4» του Πειραιά και στον Βαγγέλη Χατζηκωνσταντή, επανέλαβε ότι και αυτό το παιχνίδι αποτέλεσε μια ευκαιρία για δοκιμές, όπως άλλωστε έχει ειπωθεί προς στο φίλαθλο κόσμο της ομάδας και για τα έως τώρα φιλικά παιχνίδια του Εθνικού.
Από την πλευρά του ο προπονητής του Δία Κορυδαλλού Γιάννης Μανδρέκας αναγνώρισε πως ο Εθνικός ήταν πιο έμπειρος και γυμνασμένος και δήλωσε περήφανος για τους παίκτες του που περιόρισαν τον αντίπαλό τους.
Για τον Δία αγωνίστηκαν οι: Ροβάτσος, Πηγουνάκης (82΄ Θωμάκος), Ρίζος (82΄ Πηταράκης), Πηλίδης, Παρασκευόπουλος, Πούλιας (82΄Αϊβατίδης), Σκούταρης Ν. (60΄ Υφαντίδης), Χαρατσάρης, Νούχο, Καλύβας (70’ Φαράζογλου), Αλσατζής.

Και για τον Εθνικό οι: Λαδάς, Ζούπα (46’ Νταούλιας), Ζωγραφάκης (76΄ Μπασινάς), Λώλος, Παπαγεωργίου, Ξενοπανάγος, Ασπρογιάννης, Ντίας, Κόκκορης (76΄ Βαγγέλης), Σαρηγιάννης (88΄ Δημητρέλης), Παλούκης (46΄ Καναβέτας)